دانلود مقاله واکسن و ایمن سازی بدن

دانلود مقاله واکسن و ایمن سازی بدن از سری مقالات پزشکی با ۹۳ صفحه و فرمت اجرایی Word

مقاله ای درباره واکسن و ایمن سازی بدن برای این ساعت در سایت دانلود آرتیکل آماده کرده ایم که امیدواریم مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد. این مقاله از ۳ فصل تشکیل شده که ما در این جا عنوان این سه فصل را برای شما ذکر می کنیم. فصل اول، بیماری هایی که دارای واکسن هستند را نام برده و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده است. در دومین فصل از این مقاله، برنامه گسترش ایمن سازی بدن مورد بررسی قرار گرفته شده است. و در آخرین فصل به موضوع ایمنی زایی واکسن ها پرداخته شده است.

آشنایی بیشتر با واکسن و واکسناسیون

هرچند با کشف داروهای جدید، توفیق‌ های چشم‌ گیر در کنترل و درمان بیماری ‌های عفونی حاصل شده؛ ولی‌ هم ‌چنان این بیماری‌ ها، سلامتی بشر را تهدید می‌ کنند؛ لذا پیشگیری از بیماری ‌های عفونی‌،هم‌ چنان اهمیت ویژه ‌ای دارند‌. در‌ این راستا، نقش واکسیناسیون کلیدی‌ است و در بسیار از موارد، واکسن‌ ها تنها سلاح مؤثر بشر علیه عفونت‌ های خطیر می ‌باشند. بیماری‌ های عفوین قابل پیشگیری، توسط واکسیناسیون در صورت عدم ایمن ‌سازی کامل بدن، صحیح‌ و به موقع علاوه بر این ‌که سبب مرگ انسان می ‌شود، ممکن است عواقب بسیار تأثرانگیزی نیز داشته باشد و افرادی که جان سالم به در برده ‌اند، معلول شوند.

دانلود مقاله واکسن و ایمنی سازی بدن

دانلود مقاله واکسن و ایمنی سازی بدن

واکسیناسیون مؤثرترین و ارزان ‌ترین روش پیشگیری‌ از‌ بیماری‌ های واگیردار است. واکسیناسیون اطفال و بزرگسالان‌ در چند دهه‌ گذشته، باعث کاهش مرگ‌ و میر و کاهش‌ عوارض ناشی از بیماری‌ های عفونی گردیده است. در حال‌ حاضر با واکسیناسیون گسترده، بیماری خطرناک آبله‌ در‌ تمام‌ نقاط دنیا ریشه ‌کن شده است؛ به طوری که، دیگر نیازی نیست‌ که افراد را در مقابل این بیماری، واکسینه کرد و به زودی شاهد ریشه ‌کنی بیماری فلج ‌اطفال در دنیا‌ خواهیم‌ بود.

با این حال واکسن ‌های بسیار‌ خوبی‌ ساخته شده است‌ که جزو برنامه‌ واکسیناسیون کشور ایران نیست و به علت‌ در دسترس نبودن و یا عدم آگاهی از‌ وجود‌ آن‌ ها‌، کمتر استفاده‌ می‌ شوند؛ برای مثال در آمریکا، علاوه بر واکسن‌ های‌ ذکر شده، واکسن هموفیلوس آنفلوانزا، آبله مرغان، پنوموکوک و آنفلوآنزا، به‌ طور معمول به کودکان تزریق می ‌گردد و در اروپا علاوه‌ بر‌ واکسن‌ های‌ فوق، واکسن مننگوکوک هم تزریق می ‌شود.

واکسن و ایمن سازی بدن

تزریق واکسن، مؤثرترین و مقرون به صرفه‌ ترین وسیله‌‌ در دسترس، برای ترقی و پیشرفت بهداشت و سلامتی کودکان‌ و بزرگسالان می ‌باشد. برای برطرف کردن‌ این‌ باور غلط، که واکسن‌ فقط‌ مال کودکان است، باید از طریق روزنامه‌ ها، مجله‌ ها، رادیو و تلویزیون و پزشکان اطلاع‌ رسانی شود. همه‌‌ افراد، در معرض انواع عفونت ‌ها هستند؛ ولی در مراکزی که‌ تجمع افراد وجود دارد مانند مدارس‌ و خوابگاه‌ ها‌، امکان‌ انتشار عفونت ‌ها، بیشتر می ‌شود و قبل از این‌ که افراد، به این‌ بیماری ‌های عفونی و عوارض آن مبتلا شوند، بهتر است با تزریق واکسن، خود را در مقابل این عفونت ‌ها مصون سازند‌.

برخلاف تصور بعضی ‌ها واکسن، مخصوص کودکان آن هم در سنین پایین‌ نیست. بزرگ ‌سالان و افراد مسن نیز همیشه در معرض‌ بیماری‌ های عفونی بوده و باید علیه آن‌ ها واکسینه شوند‌. خوش‌ بختانه‌ در‌ حال حاضر، در ایران از‌ بدو‌ تولد‌ کودکان علیه‌ تعدادی از بیماری‌ های عفونی ماند دیفتری، سیاه ‌سرفه، کزاز، سل، هپاتیت B، فلج ‌اطفال، سرخک و سرخجه، واکسینه می ‌شوند و خانم‌ های حامله نیز علیه‌ بیماری‌ های‌ کزاز‌ و دیفتری، واکسینه‌ می‌ گردند.

نوشته دانلود مقاله واکسن و ایمن سازی بدن اولین بار در دانلود آرتیکل (سایت دانلود مقالات علمی). پدیدار شد.

Powered by WPeMatico