دانلود مقاله هنر قلمکاری در ایران

دانلود مقاله هنر قلمکاری در ایران از سری مقالات هنری با ۶۳ صفحه و فرمت اجرایی Word

قلمکاری که در گذشته به آن چیت سازی می گفتند، یکی از صنایع بسیار کهن در ایران است که متاسفانه درباره ریشه های تاریخی پیدایش آن مدارک متقنی در دست نیست. قلمکارها مصارف خانگی متعددی داشتند و به عنوان روانداز فرش، پرده، دیوارکوب، روپشتی، رویه صندلی، سجاده و لباس به کار می رفتند. دوره پرشکوه این صنعت در ایران از زمان سلسله صفوی شروع و به دوره قاجار ختم می شود.

در قلمکاری پارچه با رنگ طرح دار می شود. برای جذب رنگ ها، پارچه باید در ابتدا دندانه داده شود تا به راحتی رنگ دلخواه را جذب کند. دندانه توسط قلم یا قالب روی پارچه به کار می رود. استفاده از قلم در فرایند تولید، به این روش نام قلمکاری داده است.

همان طور که از توضیحات معلوم است، موضوع این مقاله از سایت دانلود آرتیکل درباره هنر قلمکاری و بررسی آن در کشور ایران می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به این صورت می باشد : در ابتدا بعد از خواندن مقدمه و توضیحات تکمیلی، تاریخچه این هنر بیان شده است. سپس درباره چگونگی پیدایش قلمکار توضیحات آورده شده است. همچنین پیرامون قالب ها و نحوه قالب تراشی مطالبی ذکر شده است. در ادامه نحوه تولید قلمکاری به طور مفصل توضیح داده شده است. همینطور چگونگی درست کردن رنگ ها در پارچه قلمکار یکی دیگر از مطالبی است که در این مقاله دیده می شود. و موضوعات دیگری که شما می توانید این مقاله را دانلود کنید و از تمامی اطلاعات آن نهایت استفاده را ببرید.

هنر قلمکاری در ایران

هنر قلمکاری در ایران

روش های تولید قلمکار

در تولید قلمکار، رنگ و دندانه با دو روش روی پارچه به کار می رود که اغلب با یکدیگر نیز همراه هستند، که عبارتند از : نقاشی با استفاده از قلم و چاپ باسمه ای که با استفاده از قالب های حکاکی شده انجام می شود. در شیوه نقاشی، نقوش با قلم موی نازکی روی پارچه کشیده می شوند. قلم به طور سنتی از چوب بامبو تهیه می شود که با یک سر آن الیاف یا مو متصل می کنند. قابل ذکر است که از ۱۷/۱۱ به بعد از قلم های فلزی نیز استفاده شده است. پارچه ای که با این روش تهیه می شود را قلمکار می گویند.

در روش دوم، رنگ و دندانه با استفاده از قالب های حکاکی شده روی پارچه زده می شود که در نتیجه طرح های ایجاد شده روی پارچه نسبت به روش اول ضخیم تر هستند. یکسان نبودن تولیدات، صرف زمان زیاد برای کار با قلم، بالا بودن قیمت تولید و هم چنین بالا بردن میزان تولیدات قلمکار، منجر به استفاده از قالب ها برای چاپ روی پارچه شده است. به نظر می رسد که به کارگیری چاپ باسمه ای به منظور افزایش میزان تولید پایچه های قلمکاری، از اختراعات کارگاه های چاپ، در غرب هند باشد.

نکته قابل توجه این است که با متداول شدن قالب ها، نقاشی با قلم بر روی پارچه متروک نشد بلکه در ابتدا صنعتگران هر دو شیوه را با هم مورد استفاده قرار می دادند. برخی از نگاره ها به وسیله قالب و برخی دیگر نقاشی می شد. ولی با مرور زمان برای بالا بردن سرعت تولید، قلمکاری بیشتر با قالب متداول شد.

دانلود مقاله هنر قلمکاری در ایران

دانلود مقاله هنر قلمکاری در ایران

قلمکاری در ایران قدیم

بر اساس مستندات موجود، اوج قلمکاری در کشور ایران مربوط به دوره صفوی می باشد. این هنر در شهر اصفهان با طرح های متنوع، کاربردهای بسیاری در زندگی روزمره مردم یافت.

در رواج قلمکاری در اصفهان، الاصفهانی می نویسد که : «چیزی که الحال (۱۳۰۰ قمری) ترقی و رواج دارد، قلمکاری است که به کمال صفا و خوبی ساخته می شود و چنان خوب رواج شده است که قلمکار صدرس و محلی بندر هند را شکسته و بازار آن را کاسد کرده است». همچنین او به تجارت با سایر کشورها از جمله هند اشاره نموده و اذعان می دارد که شال و قلمکاری از آنجا وارد ایران می شود و محصولات اصفهان از قبیل قلمکار و چیت و زری و برخی پارچه های دیگر به اکثر بلاد ایران فرستاده می شود که به علت تقلب، صنعت و تجارت بعضی از این مصنوعات تنزل یافته و نوع فرنگی آن رواج یافته است.

درباره رواج قلمکاری در اصفهان نوشته شده است که : «قلمکاری صنعت بسیار بزرگی است، سایق خیلی جمعیت و رواج داشته است، الان نسبت به پیش تضعیف کلی کرده است. در طی دوران صفویه تمام مغازه های بازار که اغلب در طبقه دوم بوده است و همچنین سرای شاه و تیمچه های بازار همگی به صنعت قلمکار اختصاص داشته و روزگاری پر رونق برای قلمکاری سپری شده است».

۴۰۰۰ تومان – خرید Checkout


نوشته دانلود مقاله هنر قلمکاری در ایران اولین بار در دانلود آرتیکل (سایت دانلود مقالات علمی). پدیدار شد.

Powered by WPeMatico