دانلود مقاله صنعت بیمه و گستردگی خدمات

دانلود مقاله صنعت بیمه و گستردگی خدمات از سری مقالات مدیریت با ۴۰۱ صفحه و فرمت اجرایی Word

صنعت بیمه و گستردگی خدمات موضوع مقاله ای است که شما در حال خواندن توضیحات آن از سایت دانلود آرتیکل می باشید. به یقین می توان ادعا کرد که این مقاله یکی از کامل ترین مقالات در این زمینه می باشد. این مقاله از ۴ فصل و همینطور ۱۷ بخش تشکیل شده است. به علت زیاد بودن عناوین، ما فقط عنوان فصل ها و بخش ها را در زیر ذکر می کنیم :

 1. فصل اول : بیمه اشیاء و مسئولیت
 2. بخش اول : بیمه آتش سوزی
 3. بخش دوم : خطرهای اضافی
 4. بخش سوم : بیمه حمل و نقل دریایی
 5. بخش چهارم : بیمه هواپیما
 6. بخش پنجم : بیمه مهندسی
 7. بخش ششم : بیمه محصولات کشاورزی
 8. بخش هفت : بیمه اتومبیل
 9. بخش هشت : بیمه های مسئولیت مدنی
 10. فصل دوم : بیمه زیان پولی
 11. بخش یک : بیمه اعتبار
 12. بخش دو : بیمه تضمین
 13. بخش سه : بیمه عدم النفع
 14. بخش چهار : بیمه صداقت و امانت کارکنان
 15. فصل سوم : بیمه اتکایی
 16. بخش اول : کلیات
 17. بخش دوم : انواع قراردادهای بیمه اتکایی
 18. فصل چهارم : بیمه اشخاص
 19. بخش یک : کلیات
 20. بخش دوم : بیمه حوادث
 21. بخش سوم : بیمه عمر
آشنایی کامل با مفهوم صنعت بیمه

آشنایی کامل با مفهوم صنعت بیمه

آشنایی با صنعت بیمه

بیمه در اذهان عمومی مردم چه آنها که مستقیماً با آن سروکار دارند و چه آنها که غیر مستقیم با آن مواجه اند تصویر ناسالم و مخدوشی دارد. حتی گاهی در بین کارکنان صنعت بیمه هم دید مثبتی نسبت به بیمه وجود ندارد. اصولاً هر تجارتی نقاط قوت و ضعف خاص خودش را دارد و این این امری است کاملاً طبیعی.

بسیاری از مردم صنعت بیمه را فعالیتی مشکوک تلقی کرده و کاری در حد قمار و شرط بندی می دانند. آن دسته از افرادی هم که خریداران و مشتریان شرکت های بیمه هستند برای دریافت اعتبار و بعضاً خلاف میل و اراده شخصی شان بیمه نامه ابتیاع می کنند. و اگر به میل خودشان بود شاید هرگز بیمه نمی خریدند.

از نقطه نظر کارشناسان مسائل اقتصادی بیمه در زمره کالاهای غیر ملموس و نامرئی به شمار می آید. فی الواقع حرفه بیمه تا حد زیادی بغرنج، پیچیده و تکنیکی ماهرانه برای مواجه شدن با ریسک است و به همین دلیل درک این حرفه نیاز به شناخت و درک شایسته دارد. متعاقباً کالای تمام شده صنعت بیمه که همان بیمه نامه است قراردادی است با محتوای پیچیده که قابل درک برای عموم مردم نیست، البته جای تعجب نیست زیرا افراد تحصیل کرده ای هم که از دانش عمومی بالایی برخوردارند از این بخش فعالیت انسانی کاملاً مطلع نیستند.

دانلود مقاله صنعت بیمه و گستردگی خدمات

دانلود مقاله صنعت بیمه و گستردگی خدمات

ابزارهای رشد صنعت بیمه

اکنون برای رفع تصورات باطلی که در اذهان مردم وجود دارد، در زیر پیشنهادات عملی در زمینه های مختلف جهت ارتقا صنعت بیمه ارائه داده شده است.

آموزش

همگانی کردن دانش بیمه ای یکی از اهم پیش نیازها است تا باعث رشد تقاضای محصولات بیمه ای شود. تحقق اهداف آموزشی می تواند مراحل ذیل را در بر گیرد.

 1. تمام مدارک یک قرارداد بیمه شامل فرم پیشنهاد قرارداد، شرایط قرارداد، صورتحساب و فرم خسارت به شکل قابل فهم همگانی تهیه شود. تا بعضی از ابهامات موجود در عملیات بیمه رفع شده و مانع برخی اغلاط چاپی شود.
 2. کوشش شود بیمه در شمول یکی از موضوعات مورد مطالعه و دروس دانشگاه های آزاد و دیگر انستیتوها قرار گیرد.
 3. رسانه های گروهی، نویسندگان و روزنامه نگاران به نوشتن مقالات تشریحی و توصیفی از بیمه ترغیب شوند؛ این مقالات ترجیحاً به زبان ساده و قابل فهم همگان باشد.
 4. یک حرکت ملی جهت استفاده از متخصصین برای آموزش سیار شامل متخصصین آموزش و پرورش که قادر باشند موضوعات بیمه ای را به طرق شیوا و موثر بیان کنند صورت گیرد.
 5. مجریان صنعت بیمه رابطه تنگاتنگی با رهبران مذهبی ایجاد کنند. سمینارهای مختلفی در اطراف و اکناف کشور برگزار و از روحانیون نیز دعوت به عمل آورند. ضمناً اصل تعاول که یکی از از بنیادهای مهم بیمه است برای آنها توضیح داده شود و پوشش های بیمه به صورت افتخاری به آنان هدیه شود.

تحقیقات

نیازی به تأکید ندارد که تحقیق و توسعه در درجه بالای اهمیت قرار دارد. برای گسترش تحقیقات در امر بیمه یک مرکز مناسب و مجهز تأسیس شود تا نیازهای بیمه ای تمام گروه ها و بخش های داخل کشور را مطالعه و پوشش های بیمه ای طراحی و ارائه کند. این پوشش ها نه تنها باید آئینه تمام نمای شرایط اقتصادی باشد بلکه باید شرایط آن با زمینه های اجتماعی و حقوقی جامعه مطابقت کند.

به بیان دیگر عباراتی نوشته شوند که به سادگی درک شده و قسمت های غیر ضروری که با قانون بیمه ای مغایر است حذف شود. یکی از اهداف این مرکز تحقیقاتی ایجاد یک فرهنگ بیمه ای بومی باشد و برای مبتدیان و تازه واردان به صنعت بیمه که علاقه مند به کسب اطلاعات اولیه می باشند دوره های آموزشی کوتاه مدت بگذارد تا اینکه احتیاجات لازم که مستقیماً مربوط به نیازهای عملی و فوری بوده رفع شود.

تهیه و تدوین قانون

سیستم قانونگذاری و قضایی ما نسبت به شرایط زمان دائماً در حال تغییر است. کاملاً ایستا و بی واکنش باقی مانده به علاوه سیستم حقوقی ما فاقد قدرت اجرایی لازم است و در نتیجه حقوق مدنی و قانونی فقط در حالت تئوری باقی مانده است و چنانچه ثابت شده قوانین تنظیم شده برای بیمه کاملاً بی ثمر می ماند.

۵۰۰۰ تومان – خرید Checkout


نوشته دانلود مقاله صنعت بیمه و گستردگی خدمات اولین بار در دانلود آرتیکل (سایت دانلود مقالات علمی). پدیدار شد.

Powered by WPeMatico